Adres .:

 

Telefon .:

Fax .:

E-mail .:

Site Adresi .:

75, rue du Chêne à Leu

76380 Canteleu

02 32 83 08 50

02 32 83 08 50

info@actcanteleu.com

www.actcanteleu.com

23 NISAN Cocuk Bayrami Kutlamalari

Fransa'nin Rouen Kentinde 23 NISAN Coskuyla Kutlandi

   23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Fransa’nın Rouen kentindeki Rouen Türk Kültür Derneği ve Rouen Bölgesi Türkçe öğretmeni Ramazan Çakır’ın hazırladığı 23 Nisan Çocuk Bayramı etkinlikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da, Çocuk bayramıyla ilgili öğrenciler şiirler okudular, folklor gösterileyirle davetlileri çoşturan Türk öğrenciler, hazırlayıp oynadıkları ilginç ve komik skeçlerle davetlilere hoşça vakit geçirttiler.

   Rouen kenti ve çevresinde yaşayan Türk aileler ile Fransız resmi yetkililer ve Canteleu Belediye Başkanı Milletvekili Christophe Bouillon, ROUEN Universitesi Rektörü Ord.Pr.Dr. Cafer Özkul, Paris Eğitim Müşavir vekili Hasan Servili, Çalışma Müşavir vekili Ali Sandal, Rouen kenti çevresinde faaliyet gösteren Türk Dernek başkan ve yöneticilerinin hazır bulunduğu 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

   Türkçe öğretmeni Ramazan Çakır, Proğram gereği 23 Nisan Çocuk bayramı etkinliklerini izlemeye gelen davetlileri, bir dakikalık saygı duruşuna davet eden Çakır, saygı duruşundan sonra Milli marşımız İstiklal marşının okunmasından sonra, günün önemini üzerine bir konuşma yapması için Paris eğitim Müşavir vekili Hasan Servili’yi kürsüye davet etti. Hasan servili yaptığı kısa bir konuşmayla günün önemini anlattı. Etkinlikler çerçevesinde, öğrenciler Türkiye’nin çeşitli yörelerinden oynadıkları oyunlarla davetlilere güzel ve zengin bir folklor ziyafeti çektiler.

   Rouen kentinde Türklerin yaptıkları hemen hemen tüm etkinliklere katılan, Canteleu Belediye Başkanı Milletvekili Christophe ile yine aynı kentin Üniversite’sinin Türk rektörü Prof.Dr. Cafer Özkul, 23 Nisan Çocuk bayramı kutlama etkinliklerine katılan salondaki davetlilere kısa birir konuşma yaptılar. Neşe ve coşku içinde geçen kutlamalar sonrası, her yıl olduğu gibi yine Rektör Prof. Dr.Özkul’un eşi ve Canteleu Türk Kultur Dernegi iletisimden sorumlu üyesi. Çağlayan Nehir Özkul, kutlamalara katılan Fransız ve Türklerden bir grubu evine davet etti ve burada sohbet etme imkanı buldular.