Adres .:

 

Telefon .:

Fax .:

E-mail .:

Site Adresi .:

75, rue du Chêne à Leu

76380 Canteleu

02 32 83 08 50

02 32 83 08 50

info@actcanteleu.com

www.actcanteleu.com

Canteleu de Panel

Canteleu de Turk Ogrenci Ve Aile Bilgilendirme Paneli

   Fransa’nın Canteleu kentindeki Canteleu Türk Kültür Derneği tarafından düzenlenen “ Lise ve Üniversite öğrencileri ile ailelerinin katıldığı bir panel de “ Yüksek öğrenim ve meslek “ seçimi konusunda, düzenlenen panale konuşmacı olarak katılan sahasında uzman kişiler tarafından bilgilendirildiler.

   Canteleu’daki Türk Kültür Derneği Başkan yardımcılığı görevini yürüten ve aynı zamanda , Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi CNRS labaratuarında çalişan Mehmet Ali Akıncı’da 12 yaşında geldiği Fransa’da nasıl eğitim yaptığını ve çift Kültürü nasıl avantaj haline getirmeyi başarıp ve bu konuda araştırmacı olduğunu anlattı. Sırasıyla söz alan diğer konuşmacılar ise önce kendi işlerinden bahsedip nasıl mesleklerini seçtiklerini ,çalışmalarını , işlerinin zevkli ve zor yanlarını açıklayıp ,başarıya giden tek yolun motivasyon ve çallışmaktan geçtiğinde hemfikir oldularını dile getiren. Konusmaciılar, öğrencilerden gelen soruları cevapladıktan sonra panele katılan öğrencilerin annelerinin yaptığı,pasta börekleri ve çay esliğinde yiyen Üniversiteli gençlerle Liseli gençler eğitim konusundaki sorunlarını bu çerçevede çözme yollarını kendi aralarında sohbet esnasında bilgi alış verişi yaparak devam ettirme kararı aldılar.

   Canteleu Türk Kültür Derneği’nin organize ettiği , bilgilendirme Paneline konuşmacı olarak katılan Milletvekili ve Canteleu Belediye Başkanı Christhophe Bouillon, Rouen Üniversitesi Rektörü Cafer Özkul , Canteleu Türk Kültür Derneği Başkanı Selçuk Ilhan ,Doktor Mehmet Avcı, Avukat Selçuk Demir, Bölge Idaresinde Hukuk danışmanı olarak çalisan Aysel Çetin , Ingilizce öğretmeni Filiz Demir ve Fizik öğretmeni Çağlayan Özkul katıldı. Dernek başkanı yardımcısı Mehmet Ali Akıncı’nın düzenleyip sunduğu paneli izleyen öğrenci ve öğrenci velileri, panale katılan konuşmacıların verdiği bilgiler sayesinde, gençlerin ileriye dönük eğitimleri için çok önemli bilgiler edindiklerini dile getirdiler.

   Paneli yöneten Dernek başkan yardımcısı Mehmet Ali Akıncı, panele davet edilen konuşmacılardan Milletvekili ve Canteleu Belediye Başkanı Christhophe Bouillon’u kürsüye davet etti. Milletvekili ve Belediye Başkanı, Bouillon önce Matematik lisansı yaptığını sonra politikaya atiımaya karar verince Hukuk fakültesine girdiğini belirten Christhophe Rouillon, yüksek öğenimin insanların hayatını zenginleştirdiğini ve diplomalı insanın topluma uyum sağlamasının daha kolay olacağını verdiği örneklerle, gençlere ve ailelerine anlattı ve başkanlığını yürüttüğü belediyede eğitime verdiği önemden ve projelerinden söz ederek, gençlere yüksek öğrenim yapmalarını tavsiye etti.

   Canteleu Belediye Başkanı Milletvekili Bouillon’dan sonra kürsüye gelen, Rouen Universitesi Rektörü Cafer Özkul, Rektörlük görevini yürüttüğü Rouen Universitesindeki 7 fakülte, ön lisans bölümleri, yüksek okullar ve araştırma labaratuarlarından örnekler verdiği konuşmasında, öğrencilerin başarılı olmaları için Üniversitenin başlattığı rehberlik programlarını örnek gösteren Rektör Özkul, kendisinin .1970 yılında lise diploması ile burslu olarak geldiği Fransada nasıl Rektör olduğunu anlattı ve öğrencilere her türlü zorluğa karşı eğer motivasyon varsa çalişma ile amaca ulaşıldığının bir örnek olarak gösterdi.