Adres .:

 

Telefon .:

Fax .:

E-mail .:

Site Adresi .:

75, rue du Chêne à Leu

76380 Canteleu

02 32 83 08 50

02 32 83 08 50

info@actcanteleu.com

www.actcanteleu.com

Fransa Ulusal Meclisi

Canteleu Turk Kultur Dernegi Fransa Ulusal Meclisinde

   Türk Kültür Derneği Fransa Ulusal Meclisi’ni Ziyaret etti. Kasım 2008 günü Seine Maritime Milletvekili ve Canteleu Belediye Başkanı Christhophe Bouillon’un özel davetlisi olarak Fransa Ulusal Meclisi’ni ziyaret ettiler. Seşkin İlhan’ın Başkanlığını yaptığı Canteleu Belediyesi sınırları dahilinde bulunan Türk Kültür Derneği Milletvekili ve aynı zamanda Belediye Başkanı olan Christhophe Bouillon’un özel davetini kabul eden Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine Milletvekili Bouillon’un rehberliğinde Fransa Ulusal Meclisi’ni gezip bazı konularda bilgi edindiler.

   Seine Maritime Milletvekili ve Canteleu Belediye Başkanı, aralarında kendi seçmenlerinin de bulunduğu, Türk Kültür Derneği Başkanı ve üyelerine, proğram çerçevesinde, Ulusal Meclis’in önünde ziyaretçelireni karşılayan Milletvekili ve Belediye Başkanı Bouillon ilk önce Dış İşleri Bakanlığı’nın lokantasında hep birlikte öğle yemeği yedikten sonra, Ulusal Meclis’e geçilerek ziyarete Meclis Başkanılığı toplantı odasında Ulusal Meclis ile ilgili bilgiler aldıktan sonra, Ulusal Meclis içerisini gezen ziyaretçilere rehberlik eden Milletvekili Bouillon, Meclis’in çalışmaları hakkında detaylı bilgi verip ziyaretçilerini bu konuda aydınlattı.

   Millet Meclisi Başkanı’nın toplantı odasından Meclise giriş merasimi konusunda detaylı bilgi edinen Türk Kültür Derneği yönetici ve üyeleri, sırasıyla diğer salonları gezdikten sonra Palais Bourbon a yani meclise geçilip ve yakınında bulunan 300 yıllık olan Şatolar Düşeş de Bourbon ve onun sırdaşı Lassay kont’u için 1809 birleştirilen bu iki Şato Fransız kanunlarının yazıldığı mekan olan, buranın ardından. 577 Millet vekilinin toplandığı Meclis salonunu da ziyaret eden davetliler, Milletvekillernin salondaki oturma yerleri ile Basın mensupları için ayrılan ile Ulusal Meclisin çalışmalarını izlemeye gelen siviller için ayrılan yerde oturup Meclis’in çalışmalarını izlediler.

   Ulusal Meclis’in çalışmalarını kendilerine tahsis edilen yerde izleyen Canteleu Türk Kültür Derneği yönetimi ve üyelerine Meclis görevlisi bir yetkili Fransa’da bir kanunun nasıl çıkarılır ? ve çıkarılış halini anlatan bir belgesel film izleyen davetliler. yedi yüz binden (700000) den fazla kitabın bulunduğu Ulusal Meclis Kütüphanesini gezen ve çok beğenen davetliler, Kütüphanenin kendilerini adeta büyülediğini dile getirdiler. Milletvekillerinin, çalışma komisyonların toplantı odalarını da gezme fırsatı bulan davetliler, böylece Fransa Ulusal Meclisi ziyaretini tamamladıktan sonra, Meclis kapısı önünde kendilerini karşılayan Seine Maritime Milletvekili ve Belediye Başkanı Christhophe Bouillon tarafından uğurlannan Türk kültür Derneği yönetici ve üyeleri, ziyaretten memnuniyetle döndüklerini ifade ettiler